Upust na pracownicze akcje do oskładkowania

Rzeczpospolita (2014-07-11), autor: Marcin Wojewódka , oprac.: GR

lip 11, 2014
Udzielona zatrudnionym przez pracodawcę zniżka w stosunku do ceny rynkowej przy zakupie firmowych akcji stanowi podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne – czytamy w Rzeczpospolitej.

Do ZUS wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będący spółką córką korporacji ma możliwość comiesięcznego kupowania akcji tej korporacji. Zakup ten w 100 proc. finansują pracownicy z własnych środków pracowników – pracodawca co miesiąc potrąca odpowiednie kwoty z ich wynagrodzenia netto. Jednak przy zakupie akcji stosowany jest upust w stosunku do ceny rynkowej. Mają do niego prawo wyłącznie pracownicy spółki.
Wnioskodawca zamierza wprowadzić do firmowego regulaminu wynagradzania postanowienia stanowiące, że pracodawca udostępnia pracownikom akcje korporacji po cenach niższych niż rynkowe. Nabrał jednak wątpliwości, czy przy braku tego zapisu wartość upustu udzielonego zatrudnionym stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W opinii wnioskodawcy nabycie przez pracowników akcji spółki na preferencyjnych warunkach skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu ze stosunku pracy w wysokości tej obniżki – czyli różnicy między ceną rynkową akcji z dnia ich nabycia a odpłatnością ponoszoną przez zatrudnionych. Wartość upustu nie powinna jednak – jego zdaniem – stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Powyższe stanowisko wnioskodawca uzasadnił, opierając się na treści § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Przepis ten stanowi, że zwolnienie ze składek obejmuje wartość korzyści materialnych – wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, które polegają na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. W rozumieniu wnioskodawcy wystarczającym warunkiem do korzystania z tej ulgi jest wprowadzenie do regulaminu wynagradzania zapisu stanowiącego, że „pracodawca udostępnia pracownikom akcje korporacji po cenach niższych niż rynkowe”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 169 z 12 maja 2014 r. (Dl/100000/43/399/2014) nie podzielił stanowiska wnioskodawcy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 lipca 2014 r.