Inwalida może stracić etat

Rzeczpospolita (2014-07-30), autor: Sławomir Paruch , oprac.: GR

lip 31, 2014
Dyrektywa UE 2000/78 dotycząca równego traktowania w zatrudnieniu szczególnie nie chroni posad niepełnosprawnych pracowników. Przewiduje wyłącznie wymóg wdrożenia przez szefa określonych 8 usprawnień uwzględniających potrzeby takich osób – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Pracownik był zatrudniony jako asystent w urzędzie pocztowym. Do jego obowiązków należało przyjmowanie paczek oraz przesyłek kurierskich. Praca w okienku uniwersalnym wymagała od niego podnoszenia ciężarów powyżej 5 kilogramów. U pracownika orzeczono lekki stopień niepełnosprawności. Lekarz medycyny pracy wydał zaświadczenie potwierdzające zdolność do pracy, z wyłączeniem podnoszenia paczek powyżej 5 kilogramów. Szef wymówił pracownikowi umowę, powołując się na to, że nie może on dźwigać. Ten odwołał się do sądu.
 
Sąd rejonowy przywrócił pracownika do pracy. Sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zasądził mu odszkodowanie. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. SN w wyroku z 12 maja 2011/. (II PK 276/10) uznał, że pracodawca miał możliwość takiego dostosowania stanowiska pracy podwładnego, aby dźwiganie ciężarów nie było wymagane (w szczególności przez przesunięcie go do innego okienka). Dlatego przywrócenie etatowca do pracy nie jest nieuzasadnione. Jednocześnie zakwestionował stanowisko prezentowane przez pracownika, że przepisy dyrektywy UE 2000/78 ustanawiającej ogólne ramowe warunki równego traktowania w procesie zatrudnienia i pracy (w szczególności z uwagi na niepełnosprawność) przyznawały niepełnosprawnemu szczególną ochronę zatrudnienia i uniemożliwiały rozwiązanie z nim angażu.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 lipca 2014 r.