Wyższy zasiłek za wyższe składki

Rzeczpospolita (2014-08-01), autor: Nieznany , oprac.: GR

sie 1, 2014
Od 1 grudnia 2013 r. prowadzę działalność gospodarczą. Opłacam obowiązkowe składki do ZUS od ulgowej podstawy. Jestem w ciąży. Termin porodu wyznaczono na początek przyszłego roku. Chciałabym przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Czy mogę opłacać wyższe składki na to ubezpieczenie? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej
 
Tak – odpowiada dziennik „Rz”. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Może też opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, w tym chorobowe, od wyższej niż minimalna podstawy wymiaru.
 
Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że przepisy nie pozwalają na opłacanie tylko wyższej składki na ubezpieczenie chorobowe, a utrzymanie pozostałych wpłat do ZUS na dotychczasowym ulgowym poziomie. Wykazując w składanych za siebie dokumentach rozliczeniowych wyższą podstawę wymiaru składek, przedsiębiorca deklaruje opłacanie od niej nie tylko składki chorobowej, ale także emerytalnej, rentowych, wypadkowej oraz na Fundusz Pracy.
 
Z wysokością opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe skorelowana jest wysokość zasiłków wypłacanych z tego z ubezpieczenia. Im bowiem wyższa jest podstawa wymiaru, od której zostały opłacone składki chorobowe, tym wyższy jest zasiłek. Zasiłek obliczany jest bowiem od średniej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc.) z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, od którego przysługuje prawo do zasiłku.
 
Decydując się na podwyższenie podstawy wymiaru składek w celu otrzymania wyższego zasiłku macierzyńskiego, warto pamiętać by nie zadeklarować kwoty wyższej od 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w 2014 roku wynosi ona 9365 zł). W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może bowiem przekroczyć takiej kwoty. Podniesienie podstawy składek przez przedsiębiorcę powyżej tej kwoty nie ma zatem sensu. ZUS w przypadku ubezpieczenia chorobowego i tak ją ograniczy, i przez to zmniejszy również wysokość wypłacanego zasiłku.
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 1 sierpnia 2014 r.