U kresu kariery nie każdy zachowa posadę

Rzeczpospolita (2014-08-06), autor: Anna Ryl , oprac.: GR

sie 7, 2014
Czy w małej kilkuosobowej firmie możemy rozstać się z pracownikiem, któremu brakuje dwóch lat do emerytury, a ma prawo do renty? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej
 
Jak odpowiada dziennik „Rz” – co do zasady osoby w wieku przedemerytalnym korzystają ze szczególnej ochrony. Zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę temu, komu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Jeśli z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego etatowiec nie ma odpowiedniego okresu zatrudnienia, nie przysługuje mu ochrona przed redukcją. Zakaz wypowiadania angażu osobom w wieku przedemerytalnym dotyczy także pracowników nabywających prawo do emerytury pomostowej. Przed wypowiedzeniem nie są chronieni pracownicy w wieku przedemerytalnym, którzy uzyskali prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 k.p.), a więc gdy ich prawo do renty zostało ustalone decyzją organu rentowego. Jeśli więc pracownik czytelnika zupełnie nie może już pracować, a ZUS przyznał mu rentę, pracodawcy wolno go pożegnać. Ochrona przed zwolnieniem nie dotyczy także nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego.
 
W myśl art. 43 k.p. szef może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy podwładnemu korzystającemu z ochrony, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
 
• wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
 
• stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
 
Pracodawca ma też prawo rozwiązać angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika w okresie ochronnym w razie (art. 52 § 1 k.p.):
 
• ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
 
• popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, – które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
 
• zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
 
Rozwiązanie z etatowcem umowy bez wypowiedzenia z jego winy w okresie ochronnym potwierdza wyrok SN z 20 grudnia 2013 r. (II PK 99/13).
 
Zwolnienie pracownika w wieku przedemerytalnym może nastąpić także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 § 1 k.p.).
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 sierpnia 2014 r.