Wynajem auta da pełen odpis VAT

Rzeczpospolita (2014-08-06), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

sie 7, 2014
Aby odliczyć cały podatek, firmy udostępniają samochody osobowe pracownikom za symboliczną odpłatnością – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Pełne odliczenie VAT przysługuje wówczas, gdy auto wykorzystujemy wyłącznie do celów działalności gospodarczej. To niełatwe zadanie, bo każdemu może się przecież trafić prywatna przejażdżka. Jak sobie z tym radzą w firmach?
 
– Wiele przedsiębiorstw wprowadziło regulaminy wynajmowania samochodów służbowych pracownikom. Na tej podstawie mogą ich używać także na prywatne potrzeby za niewielki czynsz, często symboliczny, np. za 1 zł – mówi dla dziennika „Rz” Beata Hudziak, doradca podatkowy. – Jeżeli to świadczenie jest odpłatne, a auto jest poza najmem w 100 proc. związane z działalnością gospodarczą, możemy odliczyć cały podatek przy jego zakupie i eksploatacji – wskazuje.
 
Ustosunkowało się do niego Ministerstwo Finansów w broszurze wyjaśniającej nowe regulacje. Jego zdaniem cena za wynajem musi odzwierciedlać rzeczywistą wartość tego świadczenia. Grozi też oszacowaniem podstawy opodatkowania zgodnie z wartością rynkową.
 
– Takie stanowisko nie ma oparcia w przepisach – mówi dla dziennika „Rz” Piotr Gaczyński, doradca podatkowy. – Przepisu mówiącego o możliwości szacowania podstawy opodatkowania nie stosuje się bowiem w relacji pracodawca-pracownik.
 
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-183/14-4/MR). Podkreślono w niej, że w świetle ustawy o VAT możliwa jest sprzedaż po cenie niższej (nawet znacznie) niż rzeczywista wartość danej usługi.
 
Trudno określić wartość rynkową Piotr Gaczyński dodaje, że w razie wynajmowania samochodu pracownikowi przez pracodawcę określenie wartości rynkowej jest bardzo trudne.
 
– Nie wiadomo, czy powinniśmy się odnosić do cen wypożyczalni (o ich wysokości decydują przecież inne uwarunkowania) czy bardziej miarodajne byłyby kwoty stosowane przez innych pracodawców (ale nie są one ogólnodostępne). Oczywiście bezpieczniej jest przyjąć wyższą cenę niż 1 zł – tłumaczy ekspert współpracujący z dziennikiem „Rz”
 
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia podczas zakupu samochodu osobowego można odliczyć 50-proc. VAT. Tak samo jest z wydatkami na benzynę i kosztami eksploatacji (przy czym prawo odliczenia 50 proc. wydatków na paliwo ma obowiązywać dopiero od 1 lipca 2015 r.). Cały podatek naliczony (zarówno podczas zakupu auta, jak i od kosztów eksploatacji) wolno odliczyć tylko od samochodów typowo firmowych, tzn. wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej.
 
Firmy, które podejmą ryzyko pełnego odliczenia, muszą złożyć w urzędzie specjalną informację o sposobie wykorzystywania pojazdu (VAT-26) i prowadzić ewidencję jego przebiegu. Powinny się w niej znaleźć m.in. opis trasy, cel wyjazdu, stan licznika, liczba przejechanych kilometrów.
 
– Ewidencji przebiegu pojazdu nie trzeba prowadzić, jeśli samochód jest przeznaczony wyłącznie do wynajmu (stanowi to przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorcy). W takiej sytuacji nie musimy też składać VAT-26 – mówi Beata Hudziak. – Mamy te obowiązki, jeśli samochód jest częściowo przeznaczony na potrzeby firmy i częściowo na wynajem – wyjaśnia ekspertka dziennika „Rz”
 
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 sierpnia 2014 r.