Można utworzyć konto analityczne do rozrachunków z PFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2014-09-29), autor: Magdalena Sobczak , oprac.: GR

wrz 29, 2014
Jednostki zobowiązane do dokonywania wpłat na PFRON ewidencjonują naliczone składki na PFRON, a także miesięczne wpłaty dokonywane na rachunek funduszu. Rozrachunki z PFRON z tytułu obowiązkowych wpłat to rozrachunki publicznoprawne – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej
 
Dlatego operacje te ewidencjonuje się na kontach rozrachunków za pośrednictwem konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne. Po stronie Ma tego konta ewidencjonuje się powstanie zobowiązania z tytułu PFRON. Z kolei po stronie Wn ujmuje się zmniejszenie tego zobowiązania (korektę), a także jego zapłatę na rachunek PFRON. Można także utworzyć konto analityczne, np. rozrachunki z PFRON. Zgodnie z art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc.
 
Ewidencja dokonywanych wpłat na PFRON powinna przebiegać następująco:
 
1) Naliczenie składki na fundusz: strona Wn konta 450 – Podatki i opłaty, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z PFRON).
 
2) Wpłata miesięcznej składki na rachunek PFRON: strona Wn konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z PFRON), strona Ma konta i30 – Rachunek bankowy.
 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 września 2014 r.