Premia uznaniowa a ZUS

GAZETA PODATKOWA (2015-08-17), autor: Aneta Dąbrowska , oprac.: GR

sie 19, 2015
Do umów o pracę wprowadziłem zapis, że od przyszłego miesiąca pracownicy będą mogli uzyskać premię uznaniową (w zależności od osiągniętych wyników pracy). Czy od kwoty tej wypłaty będę zobowiązany opłacać składki ZUS? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej
 
Tak – odpowiada „GP”. Od wypłaconego pracownikom dodatkowego wynagrodzenia (tu: premii uznaniowej) pracodawca ma obowiązek opłacić składki ZUS.
Podstawę wymiaru składek ZUS pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany z tytułu zatrudnienia u pracodawcy w ramach stosunku pracy. Za przychód ten uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. Stanowią go w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto przychodem takim są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Tak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o pdof.
Z podstawy tej wyłączone zostały przychody wymienione w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Premia uznaniowa jest przychodem ze stosunku pracy, który nie został jednak wyłączony z oskładkowania na mocy przepisów przywołanego rozporządzenia. Wobec tego przychód ten, wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek ZUS. W konsekwencji od tego składnika wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek opłacać składki ubezpieczeniowe.

Więcej w Gazecie Podatkowej z 17 sierpnia 2015 r.