Dobrowolne ubezpieczenie wymaga pilnowania terminów

Rzeczpospolita (2017-03-14), autor: Pracownicy Zus , oprac.: GR

mar 15, 2017
Przedsiębiorca, który chce przystąpić i podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, w odpowiednim czasie musi złożyć wniosek w tej sprawie. Nie może się też spóźniać z opłacaniem składek w pełnej wysokości – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracuje przy niej i podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym można być objętym od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia jego złożenia. Taki wniosek składa się przez zaznaczenie ubezpieczenia chorobowego na formularzu ZUS ZUA. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku, gdy następuje to równocześnie ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dokonywanym w ciągu siedmiu dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń (np. od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej).
Stopa procentowa składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.
Podstawą wymiaru tej składki jest podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, jest objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, np. od początku miesiąca, a do ubezpieczenia chorobowego przystępuje w jego trakcie, to nie zmniejsza podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nie jest ograniczona w roku kalendarzowym (tak jak podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Jednak podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2017 r. jest to kwota 10 657,5 zł).
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od:
– dnia podanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia wniosku,
– dnia, w którym dana osoba nie spełnia już warunków do objęcia tym ubezpieczeniem (np. zakończy działalność gospodarczą),
– pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składka wpłynie po terminie lub w niepełnej wysokości (w takiej wysokości można złożyć w ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie); jeśli za część miesiąca, za który została opłacona składka po terminie, przysługiwał zasiłek chorobowy, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, do którego się należał.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 marca 2017 r.