Jak leczyć się na koszt ubezpieczyciela…

Gazeta Prawna , autor: Marcin Jaworski , oprac.: GR

lip 16, 2007

 

Dzięki ubezpieczeniu można uzyskać z polisy 50-200 zł za dzień pobytu w szpitalu.

Polisa może pomóc w pokryciu kosztów leczenia na kilka sposobów. Jeśli jest to zwykła choroba, konieczne będzie posiadanie polisy zdrowotnej. Jeśli kłopoty ze zdrowiem to efekt wypadku, możliwości finansowania kuracji przez ubezpieczyciela jest więcej.

W Polsce ubezpieczenia zdrowotne są alternatywą dla publicznego systemu opieki zdrowotnej. Oznacza to, że mając polisę, można nie korzystać już z publicznego systemu, ale najczęściej tylko w przypadku mniej poważnych schorzeń. Na razie większość polis obejmuje tylko opiekę ambulatoryjną (w węższym lub szerszym zakresie, w zależności od wybranego wariantu), czyli porady lekarzy, badania diagnostyczne czy – co rzadsze – leczenie stomatologiczne. Tylko jedno towarzystwo na naszym rynku, Signal Iduna, zdecydowało się na wprowadzenie do oferty leczenia szpitalnego, koniecznego przy poważniejszych schorzeniach. To efekt niejasności czy nasze prawo pozwala korzystać prywatnym ubezpieczycielom z publicznych placówek. Ponieważ prywatnych szpitali jest wciąż mało, ubezpieczyciele nie mogliby zaoferować wystarczającej liczby placówek, stąd na razie nie decydują się masowo na wprowadzenie takiego produktu.

1000 zł na leczenie złamania

Erzacem mają być tzw. dzienne świadczenia szpitalne i czy wypłaty określonej kwoty w przypadku stwierdzenia określonego schorzenia. W tym pierwszym wypadku jest to zwykle 50-200 zł za dzień pobytu w szpitalu. Przy czym wybierając taką polisę, warto zwrócić uwagę na minimalny okres pobytu w szpitalu, od którego polisa zadziała. Zwykle jest to 3-5 dni i jeśli pobyt jest krótszy, nie dostajemy ani złotówki. Jeśli leżymy dłużej np. 10 dni, towarzystwo wypłaca za cale 10 dni. W niektórych ofertach wyjątkiem jest sytuacja, gdy trafiamy na OIOM. Wtedy towarzystwo płaci za każdy dzień pobytu, a stawka jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku zwykłego leczenia w szpitalu. Takie ubezpieczenie zwykle idzie w parze z ubezpieczeniem na wypadek operacji. Tu towarzystwa obiecują wypłatę kilku tysięcy złotych. Zdarza się, że taki pakiet uzupełnia tzw. świadczenie rekonwalescencyjne (zwykle 50-100 zł dziennie).

Inną opcją jest wypłacanie określonej kwoty w przypadku zaistnienia choroby zdefiniowanej warunkach ubezpieczenia. Taki katalog może ograniczać się tylko 6-10 przypadków poważnych chorób lub liczyć nawet 450 pozycji różnych jednostek chorobowych (tak jest np. w opcji Zdrowie Życie, Commercial Union).

… Więcej Rzeczpospolita