Odkup wierzytelności nie podlega opodatkowaniu VAT

Rzeczpospolita (2017-09-18), autor: Miłosz Szulc , oprac.: GR

wrz 18, 2017
Zwrotne przeniesienie wierzytelności należy rozpatrywać wyłącznie w ścisłym związku z pierwotnie zawartą umową cesji, a nie jako odrębne świadczenie w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług – czytamy w Rzeczpospolitej
 
Spółka, jako czynny podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług finansowych na rzecz osób fizycznych. Zakres tych usług dotyczy przede wszystkim udzielania pożyczek pod zastaw samochodów oraz w celu ich zakupu. Posiadane przez spółkę wierzytelności obejmują należności z tytułu kwoty głównej pożyczki, należnych odsetek oraz innych opłat związanych z jej udzieleniem, w tym odsetki karne za opóźnienia w jej spłacie. Wierzytelności te dotyczą należności zarówno wymagalnych, jak i niewymagalnych.
W celu poprawienia płynności finansowej, spółka zawarła z podmiotem zagranicznym umowę, na podstawie której będzie on prowadził i obsługiwał platformę internetową w zakresie obrotu wierzytelnościami (Platforma). Natomiast rolą spółki będzie sprzedaż wierzytelności własnych (w tym kwotę główną pożyczki oraz odsetek karnych z tytułu opóźnień w jej spłacie) za pośrednictwem Platformy. Umieszczane na Platformie wierzytelności będą mogły za jej pośrednictwem być nabyte przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (inwestorów), którymi mogą być również nierezydenci.
Pomimo zawarcia umowy cesji wierzytelności pomiędzy spółką a inwestorem, to po stronie spółki wystąpi obowiązek podjęcia wszelkich czynności w celu jej wyegzekwowania. Natomiast ze strony inwestora wystąpi obowiązek uiszczenie ustalonej za nią ceny. Dodatkowo, umowa reguluje kwestię zwrotnego przeniesienia na spółkę uprzednio nabytej wierzytelności po zaistnieniu szczególnych okoliczności przewidzianych w umowie.
Spółka wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy cesja wierzytelności za pośrednictwem platformy na rzecz inwestorów będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT oraz czy zwrotne przeniesienie przez inwestorów wierzytelności także będzie objęte zakresem tego podatku. Spółka, uzasadniając swoje stanowisko, wskazała, że zarówno zbycie wierzytelności na rzecz inwestora, jak i jej zwrotne przeniesienie nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 lipca 2017 r. (0111-KDIB3-1.4012.59.2017.2.BW), odnosząc się do stanowiska zaprezentowanego przez spółkę, w części uznał je za nieprawidłowe. Wskazał, że aktywność inwestora spełnia warunki do uznania jej na gruncie ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług. W ocenie organu, rolą inwestora, jako usługodawcy, będzie bowiem zapewnienie spółce, jako usługobiorcy, środków finansowych. Tym samym cesja wierzytelności będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W odniesieniu natomiast do zwrotnego przeniesienia wierzytelności, Dyrektor KIS potwierdził, że stanowi ono czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Tym samym uznał stanowisko spółki w tym zakresie za prawidłowe.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 września 2017 r.