Wniosek o dopłatę, gdy pracownik ma już pensję

Dziennik Gazeta Prawna (2018-06-04), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

cze 4, 2018
W ramach kontroli PFRON może prosić pracodawcę o przedstawienie oświadczenia pracownika informującego kiedy dysponował wynagrodzeniem przesłanym za pośrednictwem poczty – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Tak wynika z odpowiedzi funduszu na pytanie zadane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Co do zasady jest bowiem tak, że jednym z podstawowych warunków uzyskiwania dopłaty do wynagrodzeń osób z dysfunkcjami jest przekazywanie należnej im pensji na konto lub bezpośrednio na jego adres za pośrednictwem poczty. Dodatkowo, zgodnie z art. 26a ust. 1a1 pkt 1a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.) pracodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie dopiero po wypłacie wynagrodzenia. Firmy mają jednak wątpliwości, jak mają prawidłowo postępować, jeśli pracownik otrzymuje pensję pocztą. Dotyczą one tego, czy pracodawca może przesłać wniosek i uzyska wsparcie na pracownika, jeśli zrobi to po nadaniu przekazu pocztowego, ale jeszcze zanim zatrudniony odbierze pensję. OBPON podaje konkretny przykład firmy, która nadała przekaz z płacą za kwiecień 2 maja br., wniosek do funduszu wysłała 10 maja, natomiast podwładny odebrał wynagrodzenie z poczty 14 maja.
PFRON w odpowiedzi wskazuje, że dniem wypłaty wynagrodzenia pracownika jest dzień, w którym pracownik może nim dysponować. Dlatego pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie dopiero w momencie, gdy zatrudniony dysponuje wynagrodzeniem za miesiąc, którego dotyczy wniosek. Jednocześnie w przypadku prowadzenia czynności sprawdzających lub kontrolnych fundusz może poprosić przedsiębiorcę o oświadczenie pracownika zawierające informację, kiedy dysponował pensją za dany miesiąc.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 czerwca 2018 r.