Pensja staje się przychodem wtedy gdy…

Rzeczpospolita , autor: Anna Tymoch , oprac.: GR

sie 1, 2007

Pensja staje się przychodem wtedy, gdy trafi na konto pracownika

Jeśli wynagrodzenia przekazywane pracownikom przelewem pod koniec miesiąca trafią na ich konta na początku następnego miesiąca, musisz je rozliczyć w dokumentach ubezpieczeniowych za ten drugi miesiąc

– Spółka wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc do ostatniego dnia miesiąca. Pensje za czerwiec puściła przelewem po południu w sobotę 30 czerwca, potrącając 18,71 zł tytułem składek. Rozliczyła je w dokumentach ubezpieczeniowych za czerwiec. Tymczasem kilkunastu pracowników przyniosło potwierdzenia przelewu, że trafiły one na ich konta w pierwszych dniach lipca. Twierdzą, że jest to przychód lipcowy, który trzeba było rozliczyć w dokumentach ubezpieczeniowych za lipiec. Czy mają rację – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Tak. Składkę rentową w nowej wysokości (10 proc. podstawy wymiaru) opłacamy od wszelkich wypłat dokonanych lub postawionych do dyspozycji zatrudnionych od i lipca do końca bieżącego roku. Z tego 6,5 proc. finansuje płatnik, a ubezpieczony tylko 3,5 proc. A wynagrodzenia wypłacane przelewem zostają postawione do dyspozycji pracownika wtedy, gdy znajdą się na jego koncie. Skoro w opisanej sytuacji pieniądze zostały postawione do dyspozycji pracowników już w lipcu, znaczy to, że jest to przychód lipca. Należało go zatem oskładkować według stóp procentowych obowiązujących w lipcu, czyli stosując obniżoną składkę rentową. Spółka jednak rozliczyła je w dokumentach ubezpieczeniowych za czerwiec – patrz raport ZUS RCA nr 1. Skoro tak, to musi zatem zrobić korektę formularzy za czerwiec. Dokonuje tego, składając raport korygujący, wycofujący składki wykazane w raportach z identyfikatorem 0106 2007

od pensji za czerwiec postawionych do dyspozycji pracowników w lipcu – patrz raport ZUS RCA nr 2. Natomiast w raportach za lipiec w podstawie wymiaru składek powinna uwzględnić pensje za czerwiec wraz z ewentualnymi innymi przychodami wypłaconymi lub postawionymi do dyspozycji pracowników od 1 do 31 lipca – patrz raport ZUS RCA nr 3. Ponadto trzeba pracownikowi oddać zabrane 3 proc. pensji.

Dlatego warto pieniądze przekazać parę dni wcześniej, by być później pewnym, że trafiły na rachunki zatrudnionych w danym miesiącu i by ustrzec się od skomplikowanej korekty dokumentów ubezpieczeniowych. Z takim właśnie problemem musiała się uporać firma, w której pracuje czytelnik.

Więcej Rzeczpospolita.