Dlaczego ZUS nie żąda należności za korzystających z ulgi na start

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-28), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

lut 28, 2019
Prowadzimy działalność usługową. Wkrótce podpiszemy dwie umowy dotyczące współpracy z podmiotami, które będą korzystać z ulgi na start. Kontrahenci twierdzą, że nie musimy za nich odprowadzać składek, ale my mamy wątpliwości – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – osoba, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez sześć miesięcy od dnia podjęcia tej działalności. Przepisy te, obowiązujące od 2018 r., od początku stały się źródłem wielu kontrowersji. Początkowo ZUS stał na stanowisku, że w takim przypadku za osoby korzystające z ulgi na start należy odprowadzić składki. Stanowisko to zostało poddane krytyce, co znalazło odzwierciedlenie w nowym stanowisku przygotowanym m.in. przez resort pracy, z którego wynika, że składek opłacać nie należy. Stanowisko to jest aktualnie obowiązującą w ZUS wykładnią przepisów. Jej przejawem jest jedna z najnowszych interpretacji ZUS z 7 lutego 2019 r. (znak: WPI/200000/43/77/2019). ZUS stwierdził w niej, że brak obowiązku składkowego ma miejsce, gdy umowa zlecenia została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i są spełnione następujące warunki:
– przedmiot umowy jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej,
– przychód z tytułu umowy zlecenia jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej.
Następnie ZUS podkreślił, że art. 18 ust. 1 prawa przedsiębiorców ma zastosowanie do osób prowadzących działalność gospodarczą, a więc dotyczy świadczenia usług i zleceń w ramach tej działalności. Finalnie przyjęto, że w sytuacji gdy umowa zostanie zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, a przedmiot jej będzie taki sam jako przedmiot działalności, wówczas osoba taka z umowy zlecenia nie będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. W konsekwencji brak będzie po stronie zleceniodawcy obowiązku opłacania składek za osoby prowadzące działalność w trybie preferencyjnym.
Prowadzi to do wniosku, że zleceniodawca nie będzie ponosił kosztów ubezpieczeniowych za osoby z nim współpracujące w ramach stałych kontaktów, które prowadzą działalność gospodarczą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lutego 2019 r.