Czy z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają prawo skorzystać oboje rodzice

Dziennik Gazeta Prawna (2020-04-02), autor: Joanna Śliwińska , oprac.: GR

kwi 2, 2020
Mam pięcioletnie dziecko. Przez ostatnie dwa tygodnie z zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia przedszkola korzystała matka dziecka, jednak od poniedziałku to ja chciałbym z niego skorzystać. Kadrowa powiedziała mi jednak, że skoro matka dziecka rozpoczęła korzystanie ze specjalnego zasiłku, to nie ma możliwości zmiany uprawnionego. Czy to oznacza, że nawet gdyby zasiłek przedłużono o kolejne 14 dni, to nie mogę z niego skorzystać? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie, to błędne przekonanie – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Ani przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa), ani ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) nie wymagają, aby z specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zwykłego zasiłku opiekuńczego korzystał tylko jeden rodzic. Specustawa wprowadzając specjalny zasiłek opiekuńczy, odwołuje się do przepisów ustawy zasiłkowej, zgodnie z którą ustawowe limity stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Oznacza to, że limit 14 dni specjalnego zasiłku przysługuje na oboje rodziców bez względu na to, iloma dziećmi się opiekują.
 
Pojawiające się zaś w przestrzeni publicznej wypowiedzi, że zasiłek przysługuje tylko jednemu rodzicowi, oznaczają, że rodzice nie mogą korzystać z specjalnego lub zwykłego zasiłku jednocześnie. Nie ma natomiast przeszkód, aby rodzice podzielili zasiłek na kilka części i korzystali z niego naprzemiennie.
 
Także podpisana przez prezydenta nowelizacja specustawy, dająca Radzie Ministrów prawo do wydłużania specjalnego zasiłku rozporządzeniem, nie przewiduje ograniczenia tego prawa do jednego rodzica. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 kwietnia 2020 r.