W jednoosobowej firmie mogą być dwa auta

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-22), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

mar 22, 2021
Nie ma przepisu, który nie pozwalałby ujmować w podatkowych kosztach wydatków na dwa leasingowane samochody, jeżeli oba są potrzebne w działalności gospodarczej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Lekarz w pracy musi korzystać z samochodu. Aktualnie posiada jeden, który użytkuje w ramach leasingu operacyjnego, ale planuje wyleasingować drugie auto, również osobowe (i również w ramach leasingu operacyjnego).
 
Spytał KIS, czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej może ujmować w kosztach uzyskania przychodu wydatki na dwa samochody. Oba auta zamierzał wykorzystywać na użytek mieszany (firmowo-prywatny), więc planował odliczać od przychodu opłaty leasingowe – w proporcji do limitu 150 tys. zł (wartość samochodu przekraczałaby 150 tys. zł) oraz opłaty eksploatacyjne – w wysokości 75 proc. poniesionych wydatków.
 
Podkreślił, że specyfika prowadzonej przez niego działalności uzasadnia używanie dwóch samochodów, bo w razie awarii jednego auta musi mieć on czym dojechać na dyżur lekarski w innym mieście. Wydatki na drugi samochód będą więc zabezpieczeniem źródła przychodów – przekonywał lekarz.
 
Zgodził się z nim dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 9 marca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.982.2020.2.MGR).
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 marca 2021 r.