Pfron pomoże kupić auto…

Gazeta Wyborcza , autor: . Kars , oprac.: GR

sie 22, 2007

Niepełnosprawni mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu samochodu i kursu na prawo jazdy.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczął pilotażowy program Sprawny dojazd". Osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu samochodu osobowego i urządzeń wspomagających kierowanie autem, takich jak podnośniki lub podjazdy dla wózka inwalidzkiego. Pomoc finansową można uzyskać także na opłacenie kursu prawa jazdy kategorii B. O pieniądze mogą się ubiegać tylko osoby z obniżoną sprawnością ruchową wynikającą z dysfunkcji kończyn dolnych lub chorób utrudniających samodzielne poruszanie się.

PFRON ma zamiar pomóc do 2009 r. ok. 5 tys. osób w zakupie samochodu, a co najmniej tysiącu dofinansować koszty uzyskania prawa jazdy, łącznie z zakwaterowaniem i wyżywieniem w okresie trwania kursu poza miejscem zamieszkania.

O pieniądze mogą ubiegać się także rodzice dzieci niepełnosprawnych, których dochody uniemożliwiają zakup nawet najtańszego środka transportu. Osoby ubiegające się o dofinansowanie z PFRON będą musiały w przypadku samochodu wnieść wkład własny w wysokości 50proc, a kursu naprawo jazdy 15 proc. jego wartości. O pieniądze można ubiegać się tylko raz. Kwota przyznanego dofinansowania zależna będzie od dochodu przypadającego na członka rodziny według zasady: im wyższe dochody, tym niższe dofinansowanie.

Więcej Gazeta Wyborcza – Radom.