Skarbówka przyjaźniejsza dzięki e-deklaracjom…

Rzeczpospolita , autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

paź 25, 2007


Dopiero od 1 kwietnia 2008 r. osoby fizyczne będą mogły złożyć przez Internet swoje roczne rozliczenie PIT za 2007 r. Na dofinansowanie zakupu kwalifikowanego podpisu elektronicznego mogą liczyć tylko mali przedsiębiorcy

Na specjalnej konferencji prasowej e-Deklaracje – element nowoczesnej administracji skarbowej” Ministerstwo Finansów ogłosiło wczoraj nadejście nowej ery w aparacie skarbowym. Z początkiem przyszłego roku pilotażowy program składania deklaracji w wersji elektronicznej, czyli e-Poltax, automatycznie przekształci się w nowy, docelowy system e-Deklaracje, a podatnicy zyskają dużą szerszą możliwość składania deklaracji podatkowych przez Internet

Administracja przyjazna na odległość

– Dobra administracja powinna się opierać na trzech filarach: musi być nowoczesna, efektywna i przyjazna – powiedział Jerzy Grygierzec, dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. I dodał: – Projekt e-Deklaracje jest narzędziem, które wszystkie te cechy dobrej administracji pozwoli osiągnąć.

To ma być nowe otwarcie i no -wy obraz administracji przyjaznej dla podatnika. Niestety nie wiadomo, jak dokładnie ministerstwo zamierza ten cel osiągnąć. Jerzy Grygierzec wspomniał jedynie o zmianie sposobu myślenia urzędników i ich podejścia do podatników, a tego, jak wiadomo, nie osiąga się z dnia na dzień.

Plan minimum

Lada chwila do konsultacji międzyresortowych ma trafić projekt rozporządzenia, w którym ministerstwo określi, jakie rodzaje deklaracji podatkowych będzie można składać w wersji elektronicznej od i stycznia 2008 r. Jak deklaruje Radosław Malęga, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Informatycznych Ministerstwa Finansów, plan rninimum mówi o 39 rodzajach formularzy.
 
Więcej Rzeczpospolita.