Jeśli w świadectwie pracy podasz dni urlopu z całego okresu zatrudnienia odchodzącego pracownika, musisz je sprostować.
Tak samo będzie, gdy informacje o całej wykorzystanej przez pracownika labie zamieścisz w części dotyczącej tylko urlopów wypoczynkowych.
– Zatrudnialiśmy niepełnosprawnego pracownika od stycznia 2006 r. do listopada br. W świadectwie pracy w części dotyczącej urlopów wypoczynkowych zamieściliśmy informację o wszystkich urlopach z całego okresu zatrudnienia, nie podając wymiaru urlopu dla osoby niepełnosprawnej. Okresy jej choroby podaliśmy natomiast w odrębnym załączniku. Czy postąpiliśmy prawidłowo – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Wypełniając świadectwo pracy, czytelnik popełnił błędy. Po pierwsze podał za dużo dni urlopu, a wszystkie informacje o nim wpisał do rubryki poświęconej tylko urlopom wypoczynkowym. Po drugie nie oświadczył, jaki dodatkowy urlop przysługiwał pracownikowi z tytułu jego niepełnosprawności. Kwestie te określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282zezm.).
Urlop z roku aktualnego
Informacje o urlopach podajemy w pkt 4 świadectwa pracy.
Chodzi o łączną liczbę dni i godzin urlopu, ale nie z całego okresu zatrudnienia, a jedynie za rok ustania stosunku pracy. Czytelnik powinien zatem podać wymiar urlopu za 2007 r. Na tym jednak nie koniec. Jeżeli zatrudniony korzystał w tym roku z urlopu na żądanie, fakt ten też musimy odnotować w świadectwie.
A co, gdy pracownik w ogóle nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego – pytają przedsiębiorcy.
Wówczas trzeba wypłacić ekwiwalent, a informacje o nim zamieścić w świadectwie pracy. Tak samo jak przy urlopie bierzemy pod uwagę tylko rok bieżący.
Jeżeli przykładowo pracownikowi przysługiwał urlop w wymiarze 20 dni a wykorzystał tylko dwa dni, to w świadectwie pracy wpisujemy:
urlop kalendarzowy w roku, w którym ustał stosunek pracy – dwa dni, czyli 16 godzin;
pracownik nie korzystał z urlopu na żądanie, bezpłatnego i wychowawczego;
ekwiwalent urlopowy za 18 dni urlopu, czyli za 144 godziny.
Więcej Rzeczpospolita.