Ulga na starość zachętą do oszczędzania…

Gazeta Prawna , autor: Łukasz Zalewski , oprac.: GR

grudzień 13, 2007

Wprowadzenie ulgi na starość pozwoliłoby każdemu podatnikowi PIT odpisać od podstawy opodatkowania określoną kwotę oszczędności na przyszłą emeryturę.

Ulga na starość, którą proponuje wprowadzić Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych (PIPUiF), umożliwiałaby odliczenie od podstawy opodatkowania w PIT części kwoty zaoszczędzonej na przyszłą emeryturę.


Zdaniem Adama Sankowskiego, prezesa Izby, byłaby to ulga dla wszystkich rozliczających się z podatku dochodowego i rozliczana w zeznaniu rocznym.


Dodaje, że obecnie prowadzone są konsultacje dotyczące kwoty, którą można by odpisać od dochodu.


– Chcemy, aby podatnicy mieli możliwość odpisania kwoty w wysokości, która umożliwi przez 20 lat zbudowanie kapitału, dzięki któremu będzie można liczyć na 1-2 tys. zł dodatkowej renty kapitałowej – powiedział Gazecie Prawnej Adam Sankowski. Dziś – jak twierdzi nasz rozmówca – tzw. stopa zastąpienia wynosi średnio 50 proc. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dochody podatnika spadają o połowę w stosunku do tego, co zarabiał będąc czynnym zawodowo.


PIPUiF chce zebrać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy wprowadzającym ulgę na starość w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Zbieranie podpisów Izba chce rozpocząć w lutym.


Projekt musi jednak uzyskać poparcie większości posłów. Z rozmów z parlamentarzystami wynika, że potrzebna jest debata dotycząca tego projektu. Posłowie podkreślają, że wcześniej należy rozwiązać problem wypłaty emerytur z II filaru.


Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie takiej ulgi będzie korzystne nie tylko dla podatników, ale również dla firm ubezpieczeniowych. Potwierdza to Krystyna Skowrońska, posłanka PO. Jej zdaniem na wprowadzeniu takiej ulgi na starość skorzystaliby nie tylko podatnicy, ale także ubezpieczyciele, a zatem nie jest to jedynie zachęta dla podatników. Koszt ulgi poniosłoby państwo.


Przypomina, że ciągle nierozwiązany jest problem finansowania ochrony zdrowia.


– Składki ZUS również nie są odliczane w całości od dochodu i podatku. Od części składek płacimy podatek – przypomina Krystyna Skowrońska. Również Jan Łopata z PSL uważa, że pomysł należy rozpatrzyć, ale ważniejsza jest kwestia wypłaty emerytur z II filaru.


Zachęty w postaci proponowanej ulgi na starość funkcjonują już np. w Niemczech, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Czy rozwiązanie takie może obowiązywać w Polsce przekonamy się zapewne w połowie 2008 roku, jeśli PIPUiF zbierze 100 tys. podpisów i złoży projekt w Sejmie.

Więcej gazetaprawna.pl