Samozatrudnieni nie chcą dyskryminacji…

Rzeczpospolita , autor: Tomasz Zalewski , oprac.: GR

sty 16, 2008


Osoby prowadzące działalność gospodarczą są dyskryminowane w stosunku do zatrudnionych na etacie w dostępie do różnych świadczeń. Walczą m.in. o prawo do ulgi rodzinnej.

Przedsiębiorcy muszą dłużej czekać na świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w porównaniu z osobami na etacie. Chcą to zmienić.

Ubezpieczony przedsiębiorca, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tymczasem osoba podlegająca ubezpieczeniu pracowniczemu czeka na świadczenia sześć razy krócej. Pracownik nabywa mianowicie prawo do zasiłku już po upływie 30 dni ubezpieczenia chorobowego.

Ponadto ubezpieczeni będący pracownikami mogą liczyć na wypłatę zasiłku wyrównawczego. Przysługuje on osobom ze zmniejszoną przez chorobę sprawnością do pracy. W czasie rehabilitacji, kiedy otrzymują niższe wynagrodzenie, dostają wyrównanie zarobków do poziomu, który uzyskiwały, gdy miały pełną sprawność.

Więcej Rzeczpospolita.