Firmy nie otrzymają odsetek z PFRON

Gazeta Prawna , autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

kwi 12, 2008
ZASADY REFUNDACJI SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Przedsiębiorcy, którym PFRON nie zrefundował w terminie opłaconych przez nich składek do ZUS, nie mają prawa do odsetek. Pracodawcy pobierający z PFRON pomoc w nienależnej wysokości nie muszą zwracać jej z odsetkami. Osoby, które nie otrzymały refundacji składek w terminie, mogą poskarżyć się do sądu.

70 proc. rencistów nie otrzymało jeszcze zwrotu składek opłaconych za styczeń. A kwota, jaką wpłacają do ZUS, wynosi prawie 500 zł miesięcznie. Za zwłokę nie otrzymają jednak odsetek. W opinii funduszu od 1 stycznia nie ma podstawy prawnej do ich wypłacenia.

Brakuje też przepisów, które umożliwiają PFRON żądanie odsetek od firm, które pobrały dofinansowania bądź refundację w nienależnej wysokości.

Zgodnie z prawem odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z umowy, ustawy, orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.

– W obowiązujących przepisach dotyczących refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych oraz dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie ma podstawy prawnej do żądania odsetek w przypadku wypłaty
należnych środków po terminie – mówi Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.

Z opinii PFRON przygotowanej dla GP wynika, że do końca ubiegłego roku podstawa prawna naliczania odsetek oraz ich wysokość była określona w rozporządzeniu w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Obowiązujące od 1 stycznia 2008 r. nowe rozporządzenia w sprawie dofinansowania wynagrodzeń (Dz.U. nr 240, poz. 1755) oraz refundacji składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240 poz. 1754), które zastąpiły poprzednie, nie zawierają przepisów dotyczących odsetek.

– Nie ma też podstawy prawnej do żądania przez fundusz odsetek od dofinansowań bądź refundacji pobranych przez przedsiębiorców w nadmiernej wysokości – mówi Tomasz Leleno.

PFRON podkreśla, że możliwość pobierania odsetek od nienależnie udzielonej pomocy przewidują przepisy dotyczące udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej.

– To jednak wątpliwa podstawa, gdyż w opinii Rządowego Centrum Legislacji konieczność płacenia odsetek powinna wynikać z ustawy o rehabilitacji – mówi Szczepan Wroński, dyrektor Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy w PFRON.

Dlatego PFRON nie żąda od pracodawców odsetek na podstawie tych przepisów.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2008 r.