Wyrównywanie szans niepełnosprawnych

Rzeczpospolita , autor: JAM , oprac.: GR

cze 24, 2008


TRZEBA WYRÓWNAĆ SZANSE NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Rzeczpospolita/24.06.2008/JAM

23 czerwca w Sejmie odbyła się dyskusja o projekcie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Projekt ustawy definiuje niepełnosprawność jako długotrwałe lub stałe obniżenie sprawności fizycznej lub intelektualnej, które na skutek występowania barier może uniemożliwić danej osobie pełne korzystanie z praw oraz wypełnianie obowiązków publicznych.

Zakazana ma być zarówno dyskryminacja bezpośrednia (ze względu na niepełnosprawność), jak i pośrednia (ze wzglądu na pozornie neutralną cechę). Za przejaw dyskryminacji uznano także molestowanie osób z niepełnosprawnością (naruszenie godności, ośmieszanie).

Niepełnosprawny, który uzna, że został niesprawiedliwie potraktowany, mógłby ubiegać się o zaniechanie działań dyskryminacyjnych, usunięcie ich skutków, odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Byłoby dość łatwo je uzyskać, bo ciężar dowodu, że nie doszło do dyskryminacji, spoczywałby na pozwanym.

Równe traktowanie dotyczyć ma sfer takich, jak: praca, zatrudnienie, pełnienie funkcji publicznych, udział w wyborach, edukacja, usługi przewozowe.

Nowością jest ustanowienie głosowania w wyborach: korespondencyjnego i przez pełnomocnika.

Zmiana ma dotyczyć renty socjalnej. Dziś osobom ją pobierającym nie opłaca się pracować, bo ją wówczas tracą. Projektodawcy proponują jej obniżanie, gdy rencista uzyska przychody przekraczające 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

pobierz projekt ustawy >>

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 czerwca 2008 r.