Specjalistyczne ośrodki szkoleniowo-rehabilitacyjne

Gazeta Prawna , autor: Katarzyna Wilko , oprac.: GR

gru 28, 2008


SPECJALISTYCZNE OŚRODKI SZKOLENIOWO-REHABILITACYJNE

Gazeta Prawna / 24.11.2008 / Autor: Katarzyna Wilko


W oparciu o ustawę o rehabilitacji (…) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 6 czerwca 2000 r. w sprawie sposobu tworzenia, działania i finansowania specjalistycznych ośrodków szkoleniowo-rehabilitacyjnych oraz trybu sprawowania nadzoru nad ich działalnością, starosta lub marszałek województwa mogą tworzyć powyższe ośrodki.

Do zadań takiego ośrodka należy:

– prowadzenie szkolenia osób, które z powodu niepełnosprawności mają utrudniony lub uniemożliwiony dostęp do korzystania ze szkolenia w innych placówkach;

– określanie psychofizycznej sprawności danej osoby w stosunku do wymagań różnych zawodów;

– określanie, przez zastosowanie odpowiednich testów sprawności i prób praktycznych, uzdolnienia i możliwości rozwoju zdolności danej osoby;

– zapewnienie uczestnikom szkolenia zakwaterowania, wyżywienia, pomocy dydaktycznej oraz opieki medycznej i usług rehabilitacyjnych.

Koszty utworzenia, działalności oraz realizacji zadań specjalistycznego ośrodka powinny być pokrywane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Specjalistyczny ośrodek szkoleniowo-rehabilitacyjny jest placówką czasowego pobytu. Czas trwania szkolenia zawodowego wynosi dla uczestnika nie więcej niż 30 godzin tygodniowo i 6 godzin dziennie. Czas trwania zajęć rehabilitacyjnych wynosi nie więcej niż 15 godzin tygodniowo i 3 godziny dziennie zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji.

Ośrodek, specjalistyczny, o którym mowa, prowadzi działalność o charakterze niezarobkowym. Ewentualny dochód ze sprzedaży produktów i usług, wykonanych przez uczestników szkolenia w ramach realizowanego programu szkolenia zawodowego, można przeznaczyć, w porozumieniu z uczestnikami szkolenia, na pokrycie wydatków związanych z ich uczestnictwem w życiu społecznym organizowanym przez ośrodek.
 
Wniosek o sfinansowanie kosztów utworzenia i działania specjalistycznego ośrodka rehabilitacyjno-szkoleniowego, wraz z projektem utworzenia i działania tego ośrodka, starosta lub marszałek składa we właściwym terenowo oddziale Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zarząd PFRON pozytywnie rozpatrzony wniosek w sprawie utworzenia specjalistycznych ośrodków szkoleniowo-rehabilitacyjnych przekazuje do opinii pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych. Następnie PFRON zawiera ze starostą lub marszałkiem umowę o sfinansowanie kosztów utworzenia i działania ośrodka.

Więcej w Gazecie Prawnej z 24 grudnia 2008 r.