Kontrowersje przy stosowaniu kas fiskalnych

Rzeczpospolita , autor: Bartosz Bogdański , oprac.: GR

sty 1, 2009
   
KONTROWERSJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA KAS FISKALNYCH
Rzeczpospolita / 31.12.2008 / Autor: Bartosz Bogdański

Jednym z istotnych źródeł sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi jest niejasne określenie zakresu stosowania kas rejestrujących, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Istnieją poważne wątpliwości, czy należy ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących nieodpłatne przekazania towarów w ramach różnych akcji marketingowych.

W praktyce organy podatkowe dopuszczają jedynie zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych nieodpłatnych przekazań drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów małej wartości (cena jednostkowa niższa niż 5 zł), próbek, ewentualnie prezentów. Potwierdzają to interpretacje podatkowe.

Problem ten szczególnie dotyka przedsiębiorców, którzy z reguły nie kierują swojej sprzedaży do osób fizycznych, a podejmując różne działania marketingowe, stają przed koniecznością zakupu i instalowania kas fiskalnych.

Obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas stwarza też kłopoty podatnikom
zajmującym się sprzedażą wysyłkową. Co prawda w większości przypadków sprzedawca może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, jednak zwolnienie nie ma zastosowania min. przy dostawie nagranych płyt CD, DVD, kart pamięci oraz części do pojazdów mechanicznych i silników itp.

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 grudnia 2008 r.Trudne zagadnienia dotyczące podatku VAT będą omawiane na szkoleniach organizowanych przez Info Bazę w Bydgoszczy i Warszawie
zobacz więcej
>>