Można założyć firmę bez wizyty w ZUS

Rzeczpospolita , autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

kwi 1, 2009


MOŻNA ZAŁOŻYĆ FIRMĘ BEZ WIZYTY W ZUS
Rzeczpospolita / 31.03.2009 / Autor: Magdalena Januszewska

Od dziś przedsiębiorcy rejestrujący, wyrejestrowujący, zawieszający i odwieszający działalność mogą korzystać z jednego okienka. Jak będzie wyglądać rejestrowanie się płatnika składek?

Żeby zarejestrować działalność, nie trzeba będzie przychodzić do ZUS. Osoby rejestrujące się w ewidencji działalności muszą wypełnić w gminie zintegrowany wniosek (EDG-1 wraz z załącznikami). Nie wypełniają papierowo ZUS ZFA, jak dotychczas. Gmina prześle wniosek wraz z kopią wpisu do ewidencji do ZUS, a tam zostanie sporządzone zgłoszenie za płatnika. Wniosek, który trafia do ZUS, jest rejestrowany i rozpoczynającemu działalność zakłada się  konto płatnika.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców rejestrujących się w KRS, to muszą oni wypełnić dokument ZUS ZPA, omijając rubryki dotyczące nr KRS i daty wpisu. Te dane do ZUS-u przekaże  KRS, wcześniej uzyskawszy z urzędu skarbowego NIP. Następnie dane zostaną uzupełnione o REGON.

Przedsiębiorca ma obowiązek dokonać zgłoszeń do ubezpieczeń, w tym siebie. Może jednak to zrobić osobiście w ZUS, za pośrednictwem programu Płatnik lub przesłać zgłoszenie pocztą. Zainteresowany wypełnia ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Opracowanie: Ewa Suszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 marca 2009 r.