PIT: decyzję, jak rozliczać się z fiskusem należy podjąć do 22 lutego

Rzeczpospolita (2010-01-15), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

sty 19, 2010

Zawiadomienie o formie płacenia zaliczek muszą składać tylko ci przedsiębiorcy, którzy chcą ją zmienić. Skontaktować się z fiskusem muszą także firmy dopiero rozpoczynające działalność, które chcą rozliczać się co kwartał.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, podstawowa metoda to odprowadzanie zaliczek co miesiąc od faktycznie uzyskanego od początku roku dochodu. Zaliczkę wpłacamy do 20. dnia następnego miesiąca. Należność za grudzień, w wysokości takiej jak za listopad, płacimy do 20 grudnia, czyli odprowadzamy wtedy podwójną zaliczkę.

Jak informuje „RZ”, rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy mogą rozliczać się z fiskusem raz na trzy miesiące. Zaliczki kwartalne liczymy narastająco, czyli od dochodu osiągniętego od początku roku. Do urzędu wpłacamy różnicę między wyliczonym podatkiem a sumą zaliczek za poprzednie kwartały kalendarzowe. Trzeba to zrobić do 20 dnia następnego miesiąca. Za ostatni kwartał zaliczkę płacimy do 20 grudnia i jest taka sama jak zaliczka za poprzedni. Ostateczne rozliczenie następuje w zeznaniu rocznym.

Mniej liczenia mają przedsiębiorcy, którzy wybiorą metodę uproszczoną. Płacą zaliczki w stałej wysokości. Ten przywilej przysługuje już działającym firmom, które wykazały dochód w zeznaniu rocznym złożonym w ubiegłym roku lub dwa lata temu. Uproszczone zaliczki mogą odprowadzać zarówno przedsiębiorcy rozliczający się według skali, jak i płacący podatek liniowy. U tych pierwszych zaliczka to 1/12 podatku (obliczonego według aktualnej skali) od dochodu wykazanego w zeznaniu za 2008 r. Jeśli w tym roku mieli stratę albo ich dochód nie przekroczył kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku, liczą zaliczkę od dochodu za 2007 r. U liniowców uproszczona zaliczka to 1/12 podatku wyliczonego przy zastosowaniu 19-proc. stawki. Natomiast u osób prawnych uproszczona zaliczka wynosi 1/12 podatku z zeznania za 2008 r. (albo 2007 r., jeżeli w zeznaniu za 2008 r. nie wykazano podatku). Inaczej będzie, gdy brany pod uwagę przy liczeniu zaliczki rok podatkowy jest krótszy lub dłuższy niż 12 miesięcy. Wtedy podstawą wyliczenia zaliczki jest podatek przypadający proporcjonalnie na każdy miesiąc.

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 stycznia 2010 r.