PIT: kiedy danina od papierów wartościowych?

Rzeczpospolita (2010-03-09), autor: MPA , oprac.: GR

mar 10, 2010

Osoby, które sprzedały akcje w końcu 2009 r., mogą rozliczyć zysk nawet z rocznym opóźnieniem. Wszystko przez to, że przeniesienie własności papierów wartościowych następuje nie w momencie dokonania transakcji, ale w chwili dokonania odpowiednich zapisów na rachunku papierów wartościowych prowadzonym przez uprawnione podmioty, czyli w momencie rozliczenia transakcji – czytamy w Rzeczpospolitej.

Należy pamiętać, że księgowanie transakcji zakupu lub sprzedaży akcji trwa trzy dni. Jeśli więc ktoś sprzedał walory np. 31 grudnia 2009 r. i wtedy też otrzymał wynagrodzenie, to przeniesienie własności nastąpiło już w 2010 r. W tej sytuacji nie trzeba rozliczać tej transakcji, składając PIT-38 za 2009 r. Wykażemy ją dopiero w druku PIT-38 za 2010 r.

Osoby sprzedające akcje mogą zawrzeć z kupującym umowę przedwstępną, a otrzymana zaliczka zostanie opodatkowana w późniejszym czasie, kiedy już sprzedadzą całość papierów wartościowych.

Zgodnie z ustawą  „Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi” umowa zobowiązująca do przeniesienia papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Obowiązek podatkowy wynikający z ustawy o PIT powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego, tj. w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 marca 2010 r.