Pracownicy zatrudnieni w naszej firmie używają samochodów prywatnych do celów służbowych. Zwracamy im poniesione koszty na podstawie ewidencji faktycznie przejechanych kilometrów. Niekiedy kwota zwracana pracownikowi w danym miesiącu jest wyższa niż kwota limitu ustalona na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury. Czy od nadwyżki powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – pyta czytelnik Dziennik Gazety Prawnej.
Z wyjaśnienia udzielonego przez gazetę wynika, że jeżeli pracodawca zdecyduje się zwracać pracownikowi koszty związane z używaniem samochodu do celów służbowych na podstawie ewidencji faktycznie przejechanych kilometrów, wypłacana kwota w pełnej wysokości (tj. bez względu na liczbę przejechanych w danym miesiącu kilometrów) jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Warunkiem wyłączenia jest prowadzenie przez pracownika ewidencji przebiegu pojazdu na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 czerwca 2010 r.