.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy trzeba zgłaszać do ZUS umowy o dzieło zawarte ze studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-14), autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR

Zawarliśmy umowę o dzieło ze studentem, który nie ukończył 26. Roku życia. Wcześniej kilka razy wykonywał dla nas umowę zlecenia. Nie zgłaszaliśmy go do żadnych ubezpieczeń i nie opłacaliśmy składek. Czy musimy zarejestrować umowę o dzieło? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Tak, rejestracja umowy jest konieczna – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Nie ma znaczenia, że wykonawca dzieła jest studentem i nie ukończył 26 roku życia. Zgłoszenie umowy o dzieło to nie jest zgłoszenie danej osoby do ubezpieczeń skutkujące obowiązkami w sferze składek, a jedynie rejestracja samej umowy.
 
Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że ZUS w trakcie kontroli stwierdzi, że dana umowa ma jednak cechy umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu, a co za tym idzie - podlega oskładkowaniu. W przypadku jednak, gdy ZUS stwierdzi to wobec studenta, który nie przekroczył limitu wieku, nie będzie to miało znaczenia dla obu stron pod względem składkowym. Studenci w tym wieku nie podlegają bowiem ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu i należne składki nadal będą wynosić 0 zł. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-15 10:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.