Nasz pracownik przedstawił zwolnienie lekarskie, z którego wynika, że będzie niezdolny do pracy od poniedziałku. Problem w tym, że zostało ono wystawione w piątek. Czy w tej sytuacji powinniśmy zakwestionować to zwolnienie? Jesteśmy płatnikiem zasiłków – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – szczegółowe zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim. Z jego par. 7 ust. 1 wynika, że zaświadczenie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania. Rozporządzenie dopuszcza jednak wyjątki. I tak zgodnie z ust. 2 zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż czwartego dnia po dniu badania, jeżeli:

1) bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy;

2) badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Ponadto zgodnie z par. 8 ww. aktu zaświadczenie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na jego stan zdrowia lub stan zdrowia członka rodziny powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub członka rodziny.

Warto też pamiętać, że rozporządzenie ogranicza okres wstecznie orzeczonej czasowej niezdolności do pracy. Może ona obejmować okres nie dłuższy niż trzy dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Wyjątkiem jest niezdolność do pracy orzeczona przez psychiatrę, która może obejmować okres wcześniejszy niż trzy dni – w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.

Jak widać, rozporządzenie dopuszcza orzeczenie niezdolności do pracy z późniejszym lub wcześniejszym terminem od daty badania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 marca 2022 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR