Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych

KURIER LUBELSKI , autor: BB , oprac.: GR

kwi 6, 2007

Punkt aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych ruchowo w Lublinie pomaga osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich odzyskać samodzielność, podnieść kwalifikacje i zdobyć pracę.

– Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą same do. nas dotrzeć, bo nasza siedziba mieści się w budynku bez barier architektonicznych, ale jeśli tego nie zrobią, to nic nie tracą. To my sami je wyszukujemy na terenie dwóch województw: lubelskiego oraz podkarpackiego i do nich docieramy – mówi Jerzy Zgierski z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji,która w ramach projektu europejskiego uruchomiła w Polsce 8 punktów aktywizacji zawodowej dla osób niepełnosprawnych.

Lubelski punkt prowadzą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Są niezależne, wysportowane, starają się realizować życiowe zadania, przez to są doskonałym przykładem dla wszystkich niepełnosprawnych, do których docierają. Nasza pomoc ma charakter kompleksowy. Najpierw zaczynamy od rzeczy podstawowych, czyli uczymy, jak samodzielnie się poruszać na wózku, pokonywać schodki i inne przeszkody. Potem, jak dostosować mieszkanie i samochód. Udzielamy także wskazówek prawnych o ulgach i uprawnieniach, jakie przysługują ludziom niepełnosprawnym, z jakich form pomocy mogą korzystać. Potem proponujemy bezpłatne lub za symboliczną opłatą zdobycie uprawnień, które pomagają w aktywnym życiu oraz w znalezieniu zatrudnienia. Myślę tu o kursach komputerowych, o kursach na prawo jazdy – opowiada Adam Orzeł z Punktu Aktywizacji Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych w Lublinie.

Podejście doradców do każdej osoby jest indywidualne. Z ich porad i pomocy mogą korzystać także rodziny i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci i młodzieży  a także pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Bardzo często są to niepełnosprawni, którzy do czasu wypadku lub choroby wiodły aktywne życie. Były uczniami, studentami, pracownikami czy specjalistami w jakichś dziedzinach. Chcemy, by w ich przypadku niepełnosprawność nie oznaczała końca edukacyjnej lub zawodowej kariery zaznaczają w punkcie aktywizacji.

I GDZIE SZUKAĆ PUNKTU

Lublin, al. Kraśnicka 127/129 (w budynku firmy Famiko), tel. e-mail:punkt. Iublin@far.org. pi

31 526-10-24,