Fiskus nie wie, jak znaleźć niepełnosprawnych…

Gazeta Wyborcza , autor: Anna Nawój , oprac.: GR

kwi 12, 2007

Zgodnie z zaleceniem ministra skarbu urzędnicy fiskusa mają pomagać niepełnosprawnym w wypełnianiu PIT-ów. Mają jednak problem z dotarciem do nich. – Pomysł jest dobry, ale w praktyce trudny do zrealizowania. Nie istnieje ogólnopolski rejestr niepełnosprawnych, dlatego nie ma dostępu do ich danych – mówi Katarzyna Matysiak, rzeczniczka Izby Skarbowej we Wrocławiu. -Niestety, nawet Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie dysponuje taką listą.

Izba próbowała nawiązać współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. Te jednak, nawet jeśli mają potrzebne informacje, zwykle ich nie udostępniają, tłumacząc to ochroną danych osobowych.

PFRON twierdzi, że poszukiwany spis w ogóle nie istnieje: – Pomagamy tylko tym niepełnosprawnym, którzy sami zgłaszają się po wsparcie. Nie dysponujemy żadnym rejestrem. Byłoby to niezgodne z prawem-tłumaczy Dagmara Lustyk z biura prasowego PFRON.

Lokalne Centra Pomocy Rodzinie i Ośrodki Pomocy Społecznej również nie chcą udzielać informacji: – Na 34 powiatowe urzędy skarbowe tylko pięciu udostępniono dane poszukiwanych osób. W Legnicy nie było z tym problemu. Zorganizowano nawet spotkanie informacyjne dla niepełnosprawnych. CPR w Trzebnicy odmówilo , natomiast Dom Pomocy Społecznej w Miliczu w ogóle nie widzi potrzeby pomocy takim osobom – mówi Katarzyna Matysiak.

Ministerstwo Skarbu listy niepełnosprawnych również nie ma: – Przedstawiony plan pomocy dla niepełnosprawnych ma charakter zalecenia. Urzędy skarbowe powinny zrealizować go w ramach własnej polityki wewnętrznej – usłyszeliśmy w biurze prasowym ministerstwa.

Więcej Gazeta Wyborcza.