Opracowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 27 grudnia 2010 r.
Począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r. wejdzie w życie regulacja przewidująca zawieszenie prawa do emerytury, przysługującej osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.
Prawo to ulega zawieszeniu niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz od wieku osoby uprawnionej do emerytury, co oznacza, że dotyczy także kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn, którzy skończyli 65 lat.
Zawieszeniu podlega także okresowa emerytura kapitałowa.
Regulacja ta dotyczy wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury, a więc zarówno tych, którzy już przeszli na emeryturę, jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają począwszy od 1 stycznia 2011 r.
Jednak – w zależności od tego, czy emerytura została uzyskana przed dniem 1 stycznia 2011 r., czy już w 2011 r. – różna jest data, od której – wobec kontynuowania stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury – Zakład wstrzyma jej wypłatę.
Regulacja ta ma także zastosowanie do emerytur przysługujących osobom, pozostającym w stosunku pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (z wyłączeniem osób wykonujących zatrudnienie w Australii, z którą umowa po stronie australijskiej obejmuje wyłącznie emerytury z tytułu zamieszkiwania w tym państwie).
Emerytury przyznawane począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r.
Tym osobom, które nabywają prawo do emerytury po dniu 31 grudnia 2010 r. i kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy – Zakład nie podejmie wypłaty emerytury.
Chodzi tu o osoby, które:
– wniosek o emeryturę złożyły po dniu 31 grudnia 2010 r.,
– wniosek o emeryturę złożyły jeszcze w 2010 r., ale warunki wymagane do przyznania emerytury (np. osiągnięcie wymaganego wieku ) spełnią po 31 grudnia 2010 r.
Przykład: Pan Władysław B. złożył wniosek o emeryturę w grudniu 2010 r. Jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zawartej w 1997 r. i nadal kontynuuje zatrudnienie. Wiek emerytalny (65 lat) ukończy 19 stycznia 2011 r. i od tej daty ZUS przyzna mu emeryturę, ale, nie będzie jej wypłacał, bowiem Pan Władysław B. nie rozwiązał stosunku pracy.
WAŻNE!
Emerytura nie będzie wypłacana do czasu rozwiązania stosunku pracy i zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty.
Osoby, które rozwiążą stosunek pracy nawiązany przed przejściem na emeryturę, muszą niezwłocznie zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.
Przepisy nakazują podjęcie wypłaty od miesiąca, w którym – przynajmniej przez 1 dzień emeryt już nie pracuje w ramach tego samego zatrudnienia, co przed nabyciem emerytury – jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.
Do wniosku o podjęcie wypłaty emerytury, w związku z ustaniem zatrudnienia, należy koniecznie dołączyć świadectwo pracy albo zaświadczenie pracodawcy, potwierdzające fakt i datę rozwiązania stosunku pracy.
Osobom, które rozwiążą stosunek pracy z ostatnim dniem miesiąca (np. 30 kwietnia, czy 31 sierpnia), wypłata emerytury przysługuje od następnego miesiąca, nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek w tej sprawie.
Przykład: Pani Halina P. jest uprawniona do emerytury od 8 stycznia 2011 r. Pani Halina nadal pracuje na rzecz tego samego pracodawcy, co przed przejściem na emeryturę, a więc Zakład nie wypłaca jej emerytury. Umowa o pracę zostanie rozwiązana z dniem 31 marca 2011 r. Zakład podejmie wypłatę emerytury od dnia 1 kwietnia 2011 r., o ile wniosek zostanie zgłoszony w kwietniu. Jeśli wniosek zostanie zgłoszony w maju – wypłata emerytury zostanie podjęta dopiero od maja.
Tym osobom, które rozwiążą stosunek pracy w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca (np. 15 maja) – wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym emeryt nie kontynuował już zatrudnienia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłosi wniosek, wraz z wymaganymi dokumentami.
Przykład: Pani Beata K., która uzyskała emeryturę od dnia 1 lutego 2011 r. – nadal pracuje na rzecz tego samego pracodawcy, co przed przejściem na emeryturę, a więc Zakład nie wypłaca przyznanej emerytury. Umowa o pracę zostanie rozwiązana z dniem 15 maja 2011 r. Zakład podejmie wypłatę emerytury od dnia 1 maja 2011 r., o ile wniosek zostanie zgłoszony w maju. W razie późniejszego zgłoszenia wniosku – wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym wniosek ten został zgłoszony.
Osobom, które wniosek o podjęcie wypłaty emerytury zgłoszą w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury – wypłata emerytury przysługuje od miesiąca, w którym już nie pozostawały w tym samym zatrudnieniu, co przed nabyciem emerytury.
Przykład: Decyzją z dnia 28 lutego 2011 r. Zakład przyznał od 1 lutego 2011 r. emeryturę Panu Janowi M. Z dokumentów dołączonych do wniosku wynika, że Pan Jan pracuje nadal w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawał przed nabyciem emerytury, a więc nie została podjęta wypłata świadczenia. Pan Jan rozwiązał stosunek pracy z dniem 20 lutego 2011 r., jednak świadectwo pracy wraz z wnioskiem przedłożył w dniu 3 marca 2011 r. Wniosek został zgłoszony przed uprawomocnieniem się decyzji, a więc ZUS podejmie wypłatę emerytury od 1 lutego 2011 r.
Osobom, które wykonują pracę na rzecz kilku pracodawców – ZUS podejmie wypłatę emerytury wyłącznie wówczas, gdy zostaną rozwiązane wszystkie stosunki pracy zawarte przed przejściem na emeryturę.
Emerytury przyznawane przed dniem 1 stycznia 2011 r.
Osobom, które przeszły na emeryturę przed dniem 1 stycznia 2011 r. i nadal wykonują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, w którym pozostawały przed jej uzyskaniem – Zakład wstrzyma wypłatę emerytury od dnia 1 października 2011 r.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy po dniu 30 września 2011 r. – wypłata emerytury zostanie podjęta:
– od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy, jeśli stosunek pracy został rozwiązany w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca,
– od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został rozwiązany stosunek pracy, jeśli stosunek pracy został rozwiązany z ostatnim dniem miesiąca,
nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.
Są to więc te same zasady, jakie przedstawiliśmy w części dotyczącej emerytur przyznawanych od 1 stycznia 2011 r.
WAŻNE!
Osoby, które rozwiązały stosunek pracy, a nie powiadomiły o tym Zakładu – powinny niezwłocznie przedłożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Brak tych dokumentów będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty emerytury od dnia 1 października 2011 r.