Niedługo skończę 60 lat, jestem rencistą. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, również prowadzę małą działalność gospodarczą. Czy w związku z tym że skończę 60 lat, przestanie mnie obowiązywać opłacanie składki na Fundusz Pracy – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
Składki na Fundusz Pracy (FP) mają obowiązek opłacać przedsiębiorcy, jeśli z działalności podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i ich podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, czyli od 1 stycznia 2011 r. 1386 zł – wyjaśnia „Rz”.
W praktyce składki na FP są opłacane przez przedsiębiorców, którzy nie korzystają z preferencyjnych zasad oskładkowania, określonych w art. 18 ustawy systemowej. Nie wnoszą ich ci, którzy mogą stosować preferencyjną podstawę wymiaru składek (30 proc. minimalnego wynagrodzenia, od 1 stycznia 2011 r. 415,80 zł), bo jest ona niższa od minimalnego wynagrodzenia.
Składki na FP są regulowane wyłącznie za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, co wynika z art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Oznacza to, że prowadzący działalność po ukończeniu 60 lat składki na FP za siebie nie odprowadza.
Więcej w Rzeczpospolitej z 26 stycznia 2011 r.