Trybunał Konstytucyjny zbada, czy firmy nie powinny oddawać pracownikom wolnego w innym terminie, jeśli święto wypadnie w ich dzień wolny, np. w sobotę.
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, w ciągu tygodnia NSZZ „Solidarność” złoży wniosek o zbadanie konstytucyjności nowych przepisów wprowadzonych do kodeksu pracy w związku z ustanowieniem święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Przewidują one, że od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie muszą już oddawać pracownikom wolnego w innym terminie, jeśli święto wypadnie w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.
Zdaniem związku w zależności od rozkładu czasu pracy poszczególnym pracownikom (nawet zatrudnionym w tej samej firmie) będzie przysługiwała różna liczba dni wolnych od pracy. Osoby, którym skumulują się święta i dni wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, będą pracować dłużej od pozostałych. A to może naruszać zawartą w art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.
Według „Solidarności” nowe przepisy są także niezgodne z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP, który gwarantuje prawo pracownika do określonych w ustawie dni wolnych od pracy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 stycznia 2011 r.