Konsekwencje ustanowienia zastawu skarbowego

Rzeczpospolita (2011-03-04), autor: Agnieszka Smólarczyk , oprac.: GR

mar 8, 2011

Fiskus może ustanowić na majątku podatnika zastaw skarbowy, aby zabezpieczyć realizację zobowiązań podatkowych – informuje Rzeczpospolita.

Na podstawie art. 41 ordynacji podatkowej fiskus może ustanowić na wszystkich rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych stanowiących własność podatnika zastaw skarbowy, aby zabezpieczyć realizację zobowiązań podatkowych. Przepisy stawiają warunek, aby wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosiła w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 11 500 zł. – czytamy w „Rz”.

Jak wyjaśnia dziennik, jeśli dana rzecz przedstawia niższą wartość, nie może być przedmiotem zastawu. Zastawu nie można również ustanowić na rzeczach lub prawach majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki. Warto też pamiętać, że zastaw skarbowy nie może być ustanowiony po ogłoszeniu upadłości.

Zastaw powstaje z dniem wpisu do rejestru zastawów skarbowych. Urząd skarbowy ma obowiązek zawiadomienia zastawcy, o wpisie do rejestru. Zastaw skarbowy wpisany wcześniej ma pierwszeństwo przed tym wpisanym później. Dodatkowo jest skuteczny wobec każdego kolejnego właściciela przedmiotu zastawu i ma pierwszeństwo przed jego wierzycielami osobistymi.

W praktyce oznacza to tyle, że fiskus może zaspokoić się z przedmiotu zastawu bez względu na zmianę jego właściciela. To ważna informacja zwłaszcza dla osób, które kupują przedmioty mogące być przedmiotem zastawu. Aby uchronić się przed odpowiedzialnością za cudze zobowiązania podatkowe, warto postarać się – zanim transakcja dojdzie do skutku o wypis z rejestru informujący o tym, czy dana rzecz jest takim zastawem obciążona.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 marca 2011 r.