Udział podwykonaców w spotkaniu szkoleniowo-integracyjnym to koszt uzyskania przychodu

Rzeczpospolita (2011-06-16), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

cze 16, 2011

Spółka fundująca imprezy szkoleniowo-integracyjne pomniejszy przychód o wydatki poniesione nie tylko na pracowników, ale też na podwykonawców. Jak donosi Rzeczpospolita tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 czerwca (III SA/Wa 3298/10).

Sprawa znalazła się w sądzie w wyniku zaskarżenia interpretacji podatkowej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Spółka zwróciła się do niego z pytaniami o możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na imprezy szkoleniowo-integracyjne. Wyjaśniła, że biorą w nich udział pracownicy i podwykonawcy spółki wraz z osobami towarzyszącymi. Imprezy odbywają się zarówno w siedzibie spółki, jak i poza nią, a głównym celem spotkań jest budowa dobrych relacji wewnątrz firmy. W związku z tym spółka uznała, że wydatki te są związane z osiąganymi przez nią przychodami, a jednocześnie nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu żadnym z wyjątków wyuczonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

IS przyznała rację spółce w zakresie dotyczącym pracowników, kwestionując możliwość odliczenia wydatków na podwykonawców i osoby towarzyszące. Stwierdziła, że jako wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 28 nie mogą być kosztem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 czerwca 2011 r.