Jeżeli zmienia się fizyczna lokalizacja serwera, nie trzeba składać NIP-2

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-19), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

lip 19, 2011

Księgowania prowadzone na serwerze zlokalizowanym poza Polską nie zawsze wymagają złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2.

NIP-2 wymaga m.in. określenia, czy księgi rachunkowe prowadzone są we własnym zakresie, przez biuro rachunkowe lub inny podmiot (pozycja formularza B.10), oraz wskazania adresu, pod jakim księgi rachunkowe są przechowywane (B.10.2).

Gdy dokumentacja księgowa jednostki przechowywana jest w miejscu prowadzenia działalności (lub miejscu sprawowania zarządu) i adres ten został zgłoszony we właściwym urzędzie skarbowym, a zmianie ulega jedynie fizyczna lokalizacja serwera, nie ma konieczności aktualizacji NIP-2.

Ustawa o rachunkowości oraz formularz NIP-2 wymagają określenia miejsca przechowywania ksiąg rachunkowych w celu potwierdzenia, w jakiej lokalizacji będą one dostępne w przypadku ewentualnej kontroli. Miejsce przechowywania ksiąg w tej sytuacji jest zgodne z adresem już zgłoszonym do urzędu skarbowego.
Jednocześnie dodaje, że ustawa o rachunkowości wymaga, by księgi polskiej jednostki były prowadzone w języku polskim i w polskich złotych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 lipca 2011 r.