Podatnik umieścił na amerykańskiej platformie internetowej stworzony przez siebie program, który może być ściągany przez użytkowników za darmo, przy czym jednocześnie mogą oni dobrowolnie wspierać twórcę. Jak podatnik powinien rozliczać takie wpłaty na gruncie VAT? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Aby przy tym dostawy towarów lub świadczenie usług mogły zostać uznane za odpłatne, między ich dokonywaniem a odpłatnością (wynagrodzeniem) musi istnieć bezpośredni związek. W przedstawionej sytuacji warunek ten nie jest spełniony, a w konsekwencji otrzymywane przez podatnika wpłaty nie stanowią wynagrodzenia z tytułu dokonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Jest to sytuacja podobna do świadczenia usług przez ulicznego muzyka, któremu przechodnie przekazują dobrowolne datki. W przypadkach takich – jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 marca 1984 r. w sprawie C-16/93 – między stronami (muzykiem oraz przechodniami) nie dochodzi do świadczenia usług za określonym wynagrodzeniem. W takich przypadkach bowiem wyłącznie od przechodniów zależy, czy i w jakiej wysokości przekażą datek, a w konsekwencji datki te nie stanowią wynagrodzenia z tytułu grania przez muzyka.

We wskazanej sytuacji nie dochodzi do opodatkowania VAT. W konsekwencji otrzymywanych wpłat podatnik nie ma obowiązku opodatkowywać ani w żaden sposób rozliczać na gruncie VAT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 maja 2022 r., autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR