Pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej pójdą na emerytury

Dziennik Gazeta Prawna (2011-08-17), autor: Paweł Jakubczak , oprac.: GR

sie 17, 2011

ZUS we wrześniu sięgnie po 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej, żeby opłacić emerytury.
Zakład uspokaja, że wypłata świadczeń nie jest zagrożona – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

16 sierpnia br. rząd przyjął projekt rozporządzenia, dzięki któremu ZUS dostanie dodatkowe pieniądze na wypłatę emerytur we wrześniu i październiku. Środki te będą pochodzić z Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ich wykorzystania ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ZUS z dodatkowych środków będzie mógł skorzystać w pierwszej połowie września.

Zdaniem Macieja Bukowskiego, prezesa zarządu Instytutu Badań Strukturalnych, źle się dzieje, że już teraz wydajemy oszczędności z FRD. Te bowiem miały być odkładane na czarną godzinę. Fundusz miał być finansową poduszką bezpieczeństwa, która w przyszłości złagodzi problem starzejącego się społeczeństwa.
Problem jednak w tym, że wpływy ze składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) od wielu lat nie wystarczają na opłacenie wszystkich świadczeń. Dlatego w jego planie finansowym na ten rok założono, że uzupełnieniem wpływów będzie nie tylko dotacja i refundacja wpłat przekazanych do otwartych funduszy emerytalnych, ale także środki pochodzące właśnie z FRD oraz pożyczki z budżetu państwa i kredyty bankowe.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 sierpnia 2011 r.