Biuro rachunkowe nie zapłaci podatku od kwoty, którą towarzystwo ubezpieczeniowe przelało klientom biura w zamian za szkody wywołane błędami w rozliczeniach podatkowych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka świadczącą usługi rachunkowo-księgowe wykupiła ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, aby ograniczyć ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W latach 2017–2018 spółka błędnie naliczyła podatek dwóm swoim klientom. W efekcie musieli go dopłacić wraz z odsetkami za zwłokę. Klienci wystawili spółce noty obciążeniowe, a ta zwróciła się do towarzystwa ubezpieczeniowego o wypłatę na ich rzecz odszkodowania. Kwot wykazanych na notach obciążeniowych nie uwzględniła w kosztach uzyskania przychodu z uwagi na art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Przepis ten nie pozwala odliczać wydatków poniesionych na kary umowne i odszkodowania z tytułu wykonanych usług.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie bezpośrednio poszkodowanym klientom. Otrzymali oni w ten sposób równowartość odsetek za zwłokę.

Spółka była przekonana, że odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeń nie jest dla niej przychodem. Tłumaczyła, że jest to kwota należna klientom w związku z poniesionym przez nich uszczerbkiem majątkowym. Jeśli już, to mogłaby być przychodem wyłącznie u poszkodowanych – argumentowała.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zwrócił uwagę na to, że spółka jest odpowiedzialna za powstałą szkodę i zasadniczo za jej naprawienie. Skoro ubezpieczyła się od skutków tego typu sytuacji, to wypłacone odszkodowanie jest dla niej przysporzeniem majątkowym. To, że zostanie ono wypłacone bezpośrednio klientom, którzy ponieśli szkodę, nie ma znaczenia dla kwalifikacji odszkodowania jako przychodu ubezpieczonej – dodał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podkreślił, że przychód jest powiązany z kosztami ubezpieczenia spółki, a te nie są wyłączone z kosztów podatkowych. W sprawie nie może być więc zastosowany art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT, który wyklucza z przychodów zwrócone wydatki niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Po stronie spółki stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (wyrok z 28 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 1094/22). Wyjaśnił, że kwoty odszkodowań są związane ze spłatą zobowiązań, które spółka musiałaby zapłacić z uwagi na wadliwe wykonanie usług. W konsekwencji środki otrzymane od ubezpieczyciela są jedynie zwrotem potencjalnie poniesionych wydatków i nie mogą być uznane za przychód.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 marca 2023 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR