Kilka dni temu pracownik był nieobecny w pracy, a swoją absencję uzasadnił wizytą w przychodni w celu zdjęcia szwów z rany. Uzyskał na to zaświadczenie o wykonaniu zabiegu, ale nie ma jednak zaświadczenia lekarskiego za ten dzień. Pracownik nie powiadomił też kadrowej o tej sytuacji, a takie były zapisy regulaminu pracy. Czy mogę nałożyć karę upomnienia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – z art. 108 kodeksu pracy wynika, że kara upomnienia może być nałożona za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Podobną sprawę, jak ta zaistniała w opisywanej sytuacji, rozpatrywał Sąd Rejonowy w Goleniowie, wydając wyrok 13 grudnia 2016 r., sygn. akt IV P 129/16. Sąd zajmował się zasadnością nałożenia kary porządkowej na pracownika, który również nie stawił się w miejscu pracy, a nieobecność później uzasadniał wizytą w poradni lekarskiej, ale bez potwierdzenia prawa do zwolnienia (nie dysponował zaświadczeniem lekarskim). Sąd wskazał, że swoim zachowaniem pracownik naruszył przepisy wewnątrzzakładowe regulujące zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy, które stanowią m.in., że w razie niestawienia się do pracy pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić przełożonego o przyczynie nieobecności i przewidzianym czasie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową. Sąd stwierdził także, że nie sposób przyjąć za przekonujące tłumaczenia powoda, iż był on przekonany, że zaświadczenie lekarskie potwierdzające udzielenie mu porady lekarskiej jest dokumentem skutecznie usprawiedliwiającym nieobecność w pracy. Powszechną wiedzę wśród osób zatrudnionych stanowi bowiem to, że do usprawiedliwiania nieobecności i poświadczania niemożności świadczenia w pracy z przyczyn zdrowotnych służą stosowne zaświadczenia lekarskie (ZUS ZLA, popularnie zwane „L4”). Następnie podkreślono, że to obowiązkiem pracownika jest dołożenie należytej staranności w zakresie wykazania usprawiedliwionego charakteru swojej nieobecności w pracy, tym bardziej że pracownik miał w tym zakresie informacje w ramach warunków zatrudnienia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 września 2023 r., autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR