Nasz pracownik przez ponad 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, a gdy to się skończyło, skierowaliśmy go do lekarza medycyny pracy. Lekarz stwierdził, że pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Czy mamy mu wypłacać jakieś świadczenia? Pracownik jest w wieku ochronnym przed emeryturą – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli zatem pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że nie może wykonywać dotychczasowej pracy, to pracodawca nie może dopuścić go do pracy na dotychczasowym stanowisku niezależnie od tego, że jest on objęty okresem ochronnym przed wypowiedzeniem. Odsunięcie od pracy na dotychczasowym stanowisku powinno nastąpić w chwili, gdy dostarczy to zaświadczenie.

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi w wieku przedemerytalnym warunki pracy i płacy wówczas, gdy wypowiedzenie to jest konieczne ze względu na stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Podczas biegu okresu wypowiedzenia zmieniającego pracownik nie może wykonywać pracy, do której wykonywania jest niezdolny w świetle orzeczenia lekarskiego. W wypowiedzeniu tym należy zaproponować pracownikowi pracę, do której wykonywania jest on zdolny w jego obecnym stanie zdrowia. Złożone wypowiedzenie zmieniające może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę, jeżeli pracownik nie przyjmie zaproponowanych mu nowych warunków pracy lub płacy. Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy regulujące wypowiedzenie rozwiązujące umowę o pracę. Wypowiedzenie zmieniające musi zatem spełniać warunki formalne przewidziane dla wypowiedzenia definitywnego. W szczególności musi ono zostać złożone na piśmie i zawierać wskazanie przyczyny uzasadniającej dokonanie tego wypowiedzenia. W treści wypowiedzenia zmieniające- go pracodawca powinien zaproponować pracownikowi pracę odpowiednią dla niego z uwagi na aktualny stan zdrowia. Powinien też pouczyć pracownika, że jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Nie jest to jednak warunek obligatoryjny, bo w razie braku takiego pouczenia pracownik może aż do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Natomiast konieczne jest wskazanie pracownikowi, że ma on prawo odwołać się od wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy. Pracownikowi chronionemu pracodawca może złożyć również wypowiedzenie zmieniające, jeżeli stało się to konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy dany pracownik.

Pracodawca nie ma podstaw do wypłaty świadczeń chorobowych, bo pracownik nie otrzymał zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy (ZUS ZLA).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 stycznia 2024 r., autor: Luiza Abramczyk, oprac.: GR