Zwolnienie z opłat dla zakładów pracy chronionej przewidziane w przepisach ustawy o rehabilitacji obejmuje również należność za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Takie stanowisko przedstawił Andrzej Wyrobiec, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na oświadczenie Andrzeja Kobiaka, senatora Koalicji Obywatelskiej. Dotyczyło ono zgłaszanych przez pracodawców, którzy mają status ZPCh wątpliwości związanych z interpretacją art. 31 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44). Zgodnie z nim ZPCh, który osiąga wskaźnik zatrudnienia wynoszący 30 proc. osób niewidomych, psychicznie chorych lub umysłowo upośledzonych, zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jest zwolniony z opłat – z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłaty o charakterze sankcyjnym. Katalog różnych opłat po- noszonych przez pracodawców jest na tyle obszerny, że nie są pewni, czy mając status ZPCh, są zwolnieni z ponoszenia należności wskazanej w ustawie z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1689), np. za radia w firmowych samochodach czy telewizory w hotelach.

Andrzej Wyrobiec wyjaśnia, że kategorie osób, które są zwolnione z płacenia abonamentu za radio i telewizję, szczegółowo określa art. 4 wspomnianej ustawy z 21 kwietnia 2005 r. Nie jest to jednak zamknięta lista, bo również przepisy ustaw szczegółowych wymieniają podmioty, które mogą korzystać z takiego zwolnienia. Jedną z nich jest ustawa o rehabilitacji. Wiceminister Wyrobiec powołuje się przy tym na wykładnię jej art. 31, dokonaną przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt II GSK 772/18). Wynika z niego, że pracodawcy o statusie ZPCh są zwolnieni od wszystkich opłat publicznoprawnych, z wyjątkiem tych, które zostały wprost wskazane w ustawie o rehabilitacji. Nie ma zatem podstaw do uznania, że zwolnienie, o którym mowa w jej art. 31, nie obejmuje opłat abonamentowych za radio i telewizję.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 marca 2024 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR