Odszkodowanie dla emeryta bez obciążenia

Rzeczpospolita (2011-09-20), autor: Aleksandra Tarka , oprac.: GR

wrz 20, 2011

Odszkodowanie wypłacone w związku z zaniżeniem emerytury jest zwolnione z daniny – donosi Rzeczpospolita.

Co do zasady, ustawodawca postanowił, że odszkodowania wypłacane osobom fizycznym będą wolne od podatku. Podstawą tego zwolnienia jest art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm).
Zgodnie z jego treścią wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zasadą jest więc, że odszkodowania i zadośćuczynienia, które są wypłacane na podstawie przepisów prawa, nie podlegają opodatkowaniu.
Niestety, nie dotyczy to między innymi dużej grupy odszkodowań związanych z prawem pracy.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają: określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę; odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym;
odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji. Nie w każdym jednak wypadku związek odszkodowania ze stosunkiem pracy będzie powodował objęcie go podatkiem.

Przykładem świadczenia, które, choć pośrednio, ma związek z pracą, ale podlega zwolnieniu, jest odszkodowanie zasądzone w wyroku sądowym z powodu zaniżenia emerytury.
Stanowisko takie potwierdził fiskus. W jednej z interpretacji uznał, że odszkodowanie zasądzone z powodu zaniżenia emerytury podlega zwolnieniu przewidzianemu w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Pozwala on objąć zwolnieniem inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 września 2011 r.