W regulaminie należy określić katalog poszczególnych wydatków ZFRON

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-01), autor: Mateusz Brząkowski , oprac.: GR

paź 1, 2011

Ustawodawca w art. 33 ust. 9 ustawy o rehabilitacji wskazał, że dysponentem ZFRON jest pracodawca. Oznacza to, że wyłączną kompetencję uregulowania zasad dysponowania środkami zakładowego funduszu rehabilitacji ma pracodawca wraz ze wskazanymi w rozporządzeniu podmiotami – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W myśl ustawy o rehabilitacji środki funduszu rehabilitacji powinny być wydatkowane zgodnie ze sporządzonym u pracodawcy zakładowym regulaminem wykorzystania środków funduszu rehabilitacji.
Szczegóły dotyczące treści takiego regulaminu zawarte zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie ZFRON.

W regulaminie należy określić przede wszystkim katalog poszczególnych wydatków ZFRON, szczegółowe zasady wykorzystywania środków funduszu oraz tryb składania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczeń z pomocy indywidualnej.

Regulamin powinien dotyczyć poszczególnych wydatków tworzących ZFRON, czyli:

– puli ogólnej, tzw. duży ZFRON – maksymalnie 75 proc. środków ZFRON,

– środków przeznaczonych na pomoc indywidualną – co najmniej 10 proc. środków ZFRON,

– środków przeznaczonych na indywidualne programy rehabilitacji (IPR) -co najmniej 15 proc. środków ZFRON.

Regulamin powinien także określać szczegółowo rodzaje wydatków, na które przeznaczane są środki ZFRON, wskazane w par. 2 pkt 1-13 rozporządzenia.

Najwięcej miejsca w regulaminie pracodawca powinien poświęcić na zasady przyznawania pomocy indywidualnej. W związku z tym, że pomoc ta jest dla pracowników niepełnosprawnych przyznawana na wniosek, w regulaminie powinny znaleźć się zapisy dotyczące m.in. zasad udzielania pomocy indywidualnej, osób uprawnionych do ubiegania się o pomoc, formy pomocy oraz katalog wydatków, które mogą być finansowane w ramach pomocy indywidualnej. Można także wskazać, np. za jaki okres wstecz osoba niepełnosprawna może otrzymać pomoc indywidualną oraz przygotować wzór wniosku o udzielenie pomocy indywidualnej, który będzie stanowił załącznik do regulaminu.

Regulamin ZFRON powinien precyzyjnie określać zasady dostępności środków dla osób niepełnosprawnych na realizację poszczególnych celów w zakresie wynikającym z ustawy i z rozporządzenia. Nie może on być jednak sprzeczny z obowiązującym prawem, w tym z przepisami mającymi zastosowanie do wydatkowania środków ZFRON.

Żaden przepis ustawy, ani rozporządzenia nie nakłada na pracodawcę ZPChr obowiązku powoływania osobnej komisji do rozpatrywania wniosków o pomoc indywidualną. Z uwagi na to, iż przepisy nie nakazują tworzenia takiej komisji, kwestia jej istnienia, składu i sposobu powoływania powinna być ustalona w regulaminie wykorzystania środków ZFRON.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 września 2011 r.