Czy można uzyskać dofinansowanie na pracownika na urlopie bezpłatnym

Dziennik Gazeta Prawna (2011-11-03), autor: Luiza Klimkiewicz , oprac.: GR

lis 3, 2011

Korzystamy z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od 8 października zatrudniamy pełnoetatowego pracownika niepełnosprawnego, który od 10 października na czas zatrudnienia u nas przebywa na urlopie bezpłatnym u swojego dotychczasowego pracodawcy, który korzystał na niego z dofinansowania. Czy możemy uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia tego pracownika? – pyta czytelnik Dziennika Gazet Prawnej.

Z dofinansowania, o którym mowa w art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (dalej ustaw), może korzystać nawet kilku pracodawców zatrudniających jednocześnie tego samego pracownika niepełnosprawnego, o ile spełniają warunki wynikające z art. 26a-26c i art. 48a tej ustawy. Jednak na każdego pracownika niepełnosprawnego udostępniono maksymalnie pulę środków odpowiadającą jego łącznemu zatrudnieniu na cały etat.
Uprawnienia do dofinansowania poszczególnych występujących o nie pracodawców mogą więc ze sobą kolidować.

Reguły kolizyjne w tym zakresie określa art. 26b ust. 2 i 2b ustawy. Wynika z niego, że gdy niepełnosprawny jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem 1 etatu, to dofinansowanie przyznaje się na niego pracodawcom, u których jest on zatrudniony, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru jego czasu pracy. Natomiast, gdy jest on zatrudniony w wymiarze czasu pracy przekraczającym ogółem 1 etat, to dofinansowanie przysługuje w wysokości nieprzekraczającej kwoty dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną na cały etat. Dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej ją zatrudnił. Począwszy od 1 stycznia pracowników wyłącza się ze stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie ich przebywania na urlopach bezpłatnych. Wyłączenie dotyczy tylko tego pracodawcy, u którego pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego. Skutkuje to odpowiednim proporcjonalnym pomniejszeniem przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy pracownika do wykazania w poz. 21-44 INF-D-P przez dotychczasowego pracodawcę.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 listopada 2011 r.