Szczepienia przeciw grypie – bez obciążeń tylko wyjątkowo

Rzeczpospolita (2011-10-19), autor: Izabela Nowacka , oprac.: GR

paź 19, 2011

Pracodawcy często decydują się na przeprowadzenie akcji szczepień przeciw wirusowi grypy, próbując w ten sposób zapobiec masowym absencjom w pracy. Zakup zastrzyków stanowi jednak dla zainteresowanych przychód ze stosunku pracy – informuje Rzeczpospolita.

Pracownicy, którzy pobiorą szczepionki i poddadzą się iniekcji, zwiększą u siebie przychód, od którego płatnik ma obowiązek ująć zaliczkę na podatek oraz składki na ZUS. Przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem tylko pracownik, który otrzymał szczepionkę, uzyskał przychód. Jej wartość pracodawca wycenia według ceny zakupu i dolicza do reszty przychodu osiągniętego w danym miesiącu. Potem już standardowe rozliczenie. Tak postępuje pracodawca, który sam sfinansował szczepionki i nie są one obowiązkowymi świadczeniami z zakresu bhp.

Jeśli wartość szczepienia jest przychodem ze stosunku pracy, to pod względem podatkowym powinna stanowić co do zasady podstawę wymiaru składek na ZUS. Jednak tutaj obowiązuje inny katalog przychodów zwolnionych z obciążeń składkowych, często zbieżny z tym podatkowym, ale nie zawsze. Od składek wolne są min. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. To zwolnienie może mieć zastosowanie do szczepionek przeciw grypie, jeżeli zostaną spełnione dwa przesłania: zakup szczepionek dla pracowników wynika z wewnętrznych przepisów płacowych zakładu pracy, oraz pracownik współfinansował szczepienie nawet w niewielkim stopniu (dokładając choćby 1 zł).

Świadczenia wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pod kątem szczepień ochronnych nie są ani opodatkowane, ani oskładkowane. Zatem jeżeli szczepienie przeciwko grypie odbędzie się na podstawie przepisów z zakresu bhp, to jego wartość będzie zwolniona zarówno z podatku dochodowego, jak i ze składek na ZUS. Zwolnieniu podlega jednak wartość samej szczepionki, a nie usługa jej wykonania, jeżeli pracodawca funduje również czynność zaszczepienia przez wyspecjalizowany podmiot.

Poniesiony przez pracodawcę na rzecz pracowników koszt szczepień przeciwko wirusowi grypy ma znamiona kosztu podatkowego i może mieć wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania. Szczepienia chronią pracowników przed zachorowaniem bądź łagodzą jego przebieg, skracają czas choroby. Zatem rzadsze, krótkotrwale absencje pracowników mogą mieć wpływ na osiągane przez pracodawcę przychody.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 października 2011 r.