W firmie powinna być osoba, która ma zwalczać pożary

Dziennik Gazeta Prawna (2011-10-27), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

paź 27, 2011

Pracodawca musi zapewnić zatrudnionym środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania zagrożeniu pożarowemu. Jego obowiązkiem jest też wyznaczenie osób do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Firmy w praktyce mogą mieć problem z ustaleniem procedury wyboru pracowników odpowiedzialnych za bhp.
Z art. 2091 par. 2 wynika bowiem, że działania pracodawcy w zakresie zwalczania zagrożenia pożarowego powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. W praktyce pracodawca powinien wskazać osoby odpowiedzialne za pierwszą pomoc i przeciwdziałanie pożarom z imienia i nazwiska.

Na przykład firma zatrudniająca pracowników w systemie zmianowym powinna wyznaczyć takich pracowników na każdej zmianie. Natomiast pracodawca prowadzący działalność w kilku siedzibach powinien wyznaczyć tych pracowników w każdym miejscu, gdzie jest wykonywana praca.

Warto podkreślić, że w przypadku zatrudniania wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych za udzielanie pierwszej pomocy i zwalczanie pożarów odpowiedzialny może być sam pracodawca.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 października 2011 r.