Plan kont musi mieć ewidencję w układzie zadaniowym

Dziennik Gazeta Prawna (2011-11-19), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

lis 19, 2011

Od 1 stycznia 2012 r. zakładowy plan kont jednostek budżetowych powinien zapewniać ewidencję wykonania budżetu w układzie zadaniowym. Z kolei operacje dotyczące wykonania budżetu w układzie zadaniowym mogą być ewidencjonowane na kontach, na których ujmowane są operacje według podziałek klasyfikacji budżetowej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W zeszłym roku taką zmianę wprowadziło rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości (Dz.U. nr 128, poz 861).

Danuta Kamińska, skarbnik Katowic w rozmowie z „DGP” podkreśla, że zasadniczo w jednostkach samorządu terytorialnego nie ma jeszcze obligatoryjnego uchwalania budżetu zadaniowego. Niemniej jednak ewidencja wykonania budżetu w układzie zadaniowym powinna być wprowadzona, chociaż istnieją wątpliwości, czy obowiązek ten ciąży na samorządach do 1 stycznia 2012 r. Wynikają one z definicji układu zadaniowego wprowadzonej do słownika ustawy o finansach publicznych. Obowiązek wprowadzenia dodatkowej ewidencji mógłby być motywacją do tworzenia budżetu w układzie zadaniowym, co na pewno przełożyłoby się na jakość tego dokumentu.

Jest to konieczne, by każdy samorząd nie musiał budować oprogramowania sam dla własnych potrzeb i według własnego uznania. W konsekwencji powstaną różne systemy, które nie będą współgrać z innymi systemami zewnętrznymi. Chodzi więc o oszczędność środków publicznych w skali kraju na zakup oprogramowania przez każdą jednostkę oddzielnie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 listopada 2011 r.